Aktualności - maj 2021

Zarząd Województwa Małopolskiego ogłasza konkurs pn. "Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii”, dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego.

Krakowskie muzea związane z historią czasów II Wojny Światowej: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska, będące oddziałami Muzeum Krakowa, zapraszają na tegoroczną odsłonę akcji „Pamiętaj z nami”. Tematem przewodnim wydarzenia będą straty wojenne Krakowa po 1945 roku.

Burzliwe lata Republiki Weimarskiej oraz fotograficzne medium u progu globalnej ekspansji, prezentuje wystawa "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy", którą Międzynarodowe Centrum Kultury świętuje trzydziestolecie działalności.

Spektakl wystawiany w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay ma charakter interaktywny – młodzi widzowie aktywnie uczestniczą w rozgrywającej się na scenie historii, zapraszani są do wspólnych konkursów, gier i zabaw, wspólnie z aktorami śpiewają piosenki.
Fabuła spektaklu to ukazanie ciężkiego życia małych piesków, które po utracie opiekunów musiały zamieszkać na wysypisku śmieci. Nie mają swojego ciepłego, przytulnego domu, ani kochających właścicieli. Planują zemstę na ludziach, którzy wyrządzili im wiele krzywd. Jednak w ich życiu pojawia się nowy towarzysz. Mała Malinka, która nie tylko wprowadzi w ich dotychczasowe istnienie porządek i ład, ale również przywróci wiarę w ludzi.
Dzięki tej propozycji ważny temat jak opieka nad zwierzętami zostanie w łatwy i przyjemny sposób przekazany nawet najmłodszym widzom.

Ciekawe miejsca:
Jezioro Mucharskie zlokalizowane jest na rzece Skawie na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zapora znajduje się w miejscowości Świnna Poręba, ok. 6 km na południe od Wadowic, jadąc drogą krajową nr 28 w kierunku Suchej Beskidzkiej, dlatego dawna hydrotechniczna nazwa jeziora, przyjęta na czas prac budowlanych, brzmiała Zbiornik Świnna Poręba. Zalew posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową i rozciąga się na długości ok. 11 km. W przyszłości ma szansę stać się ciekawym miejscem służącym rekreacji i wypoczynkowi.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec serdecznie zaprasza.
Od dzisiaj (08.05.2021) wnętrza zabytkowych obiektów na terenie parku ponownie otwarte dla zwiedzających.
Prosimy pamiętać o obowiązujących zasadach sanitarnych.
Więcej szczegółów w regulaminie : http://mnpe.pl/wp-content/uploads/2021/05/Regulamin-dla-zwiedzaj%C4%85cych.pdf
Zamek pozostaje dalej nieczynny.


Zgłoś się! Obecnie uruchomiony nabór trwa do 31 maja 2021 r.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, firma Eneris oraz ZGOK Chrzanów zapraszają na czwartą edycję Qlturalnego warzywniaka, która odbędzie się 21 maja o godzinie 11:00 na pasażu za MOKSiR.


21 maja 2021 r. odbędzie się w Krakowie 17. edycja Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie się jednak znacząco różnić się od poprzednich - muzea czynne będą w swoich stałych dziennych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania, jak np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.


Dzień 18 maja to niezwykły czas nie tylko dla wadowiczan, ale także dla całego świata. Bowiem już ponad 100 lat temu, właśnie tego dnia, tuż po godzinie 17.00 w mieszkaniu przy Kościelnej 7 przyszedł na świat najmłodszy i długo oczekiwany syn Państwa Wojtyłów. Na chrzcie świętym w pobliskim kościele (dziś Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP) otrzymał imiona Karol Józef.


Kino „Sztuka” w Chrzanowie powraca 28 maja.
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem kina na miesiąc maj / czerwiec 2021r.


Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu, TKKF "Motor" Andrychów oraz Miejskie WOPR w Oświęcimiu zapraszają wszystkie osoby zainteresowane do wypożyczalni kajaków 30 maja na oświęcimskie Bulwary. Trasa spływu, to odcinek rzeki Soły od tzw. "plaży" do progu wodnego Kruki (długość ok. 2,5 km).

Serdecznie zapraszamy po raz 11. do udziału w wyjątkowym wydarzeniu – 7@nite Synagogi Nocą – którego bohaterkami, jak co roku, będą krakowskie synagogi.

Urokliwe kościółki, wysmukłe cerkwie, wspaniałe dwory, eleganckie wille i proste, ale jakże malownicze chaty… Wszystko z drewna. Takie właśnie niepowtarzalne obiekty pozwala zobaczyć Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Dzięki Małopolskiej Organizacji Turystycznej, najcenniejsze obiekty zdigitalizowano i można je zobaczyć na animacjach 3D.

Ciepłe, wiosenne i letnie dni sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu i odkrywaniu nowych miejsc w bliższej i dalszej okolicy. Po okresie izolacji społecznej spowodowanej pandemią, każdy tęskni za podróżami, poczuciem wolności i nowymi doświadczeniami. Warto jednak zadbać by podróże były bezpieczne dla nas samych, ale także dla środowiska naturalnego, które nas otacza.
Małopolska poza głównymi szlakami turystycznymi i popularnymi atrakcjami ma bardzo wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Urokliwe krajobrazy, klimatyczne miasteczka, parki narodowe i krajobrazowe, unikalne rezerwaty przyrody, gęsta sieć tras rowerowych, liczne ścieżki, którymi wśród śpiewu ptaków i szumu wiatru można dotrzeć w miejsca zupełnie nieznane zachęcają do aktywnego zwiedzania regionu.

Centrum Ochrony i Promocji Torfowisk mieści się w odrestaurowanym drewnianym budynku, pochodzącym z początków XX wieku, leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, gdzie tradycyjną architekturę połączono z nowoczesnymi interaktywnymi stanowiskami wystawowymi. Głównym zadaniem Centrum jest edukacja i zwiększanie świadomości na temat torfowisk zlokalizowanych na pograniczu polsko-słowackim, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Mimo działalności człowieka na tym terenie, wiele z torfowisk zachowało wysokie walory przyrodnicze, a cały kompleks jest największym i najlepiej zachowanym w Europie.

Z okazji Dnia Matki Libiąskie Centrum Kultury przygotowało koncert.
Zapraszamy na pierwszy koncert na żywo po otwarciu domów kultury!
Na scenie teatralnej LCK w Libiążu przy ul. Górniczej wystąpią znani artyści:
- Agnieszka Bielanik-Witomska,
- Ireneusz Miczka,
- Klaudiusz Jania,
- Krzysztof Świtała.
W programie największe polskie i światowe przeboje musicalu oraz muzyki filmowej.
Szczegóły na stronie:www.lck.libiaz.pl/

W niedzielę, 30 maja 2021, na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem od 12.00 do 16.00 świętujemy Dzień Dziecka!

Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay" w Dzień Dziecka w Krakowie zaprasza na kabaret dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat.

Wielobarwna chmura kolorów Holi na terenie Stadionu Korony Kraków przy ul. Parkowej już w sobotę 5 czerwca o godz. 15.00.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zaprasza na dwa spektakle Teatru Migro oraz warsztaty tańców romskich.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie wraz z partnerem Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na konkurs realizowany w ramach projektu Etnodizajn.

Surwiwalia to cykliczny ogólnopolski zlot miłośników surwiwalu, bushcraftu oraz outdooru. Impreza skierowana jest zarazem do członków i sympatyków Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, jak i do wszystkich miłośników szeroko pojętej sztuki przetrwania, turystyki kwalifikowanej, różnych form aktywności plenerowych. Swoje miejsce znajdą tu harcerze, outdoorowcy, przyrodnicy, rekonstruktorzy, dzieci i młodzież, rodziny oraz osoby niepełnosprawne. Na Surwiwaliach mile widziane są całe rodziny,zaś dla dzieci zostały przygotowane specjalne zajęcia przyrodnicze dostosowane do ich wieku. W miłej, pełnej życzliwości i rodzinnej atmosferze można będzie można dowiedzieć się różnych ciekawostek oraz poznać interesujące osoby. Takie znajomości często przeradzają się w przyjaźnie. Tematy przewodnie SURWIWALIÓW 2021 będzie ratownictwo przedmedyczne oraz promocja programu „Zanocuj w lesie”.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zaprasza !
6 czerwca 2021 roku o godz. 17.00 w sali teatralnej MOKSiR Chrzanów odbędzie się wyjątkowy koncert otwierający ponownie działalność artystyczną domu kultury po okresie lockdownu.

Poezja dobra na wszystko. Pomaga odkrywać nieodkryte, pobudza do refleksji, wzmacnia, ubogaca człowieka. Z poezją nie warto zamykać się w czterech ścianach. Letnia kawiarenka poetycka to niecodzienne spotkania na świeżym powietrzu.
Po raz pierwszy już 11 czerwca 2021 roku o godzinie 18.00 na pasażu za domem kultury w Chrzanowie. Posłuchamy wierszy dwóch młodych utalentowanych poetek Aleksandry Zawiślak oraz Martyny Gawin. Gościnnie wystąpią soliści sekcji wokalnych domu kultury.

26 maja 2021 roku w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej została otwarta nowa wystawa: „Miasto Kolejarzy. Historia kolei w Suchej Beskidzkiej 1884 – 2021.”

4. edycja festiwalu Wodecki Twist, czyli powrót do szalonych lat 70.

Idealne miejsce dla dzieci w wieku od 0 do 12 lat? Rabkoland! Tylko tutaj dzieciaki mogą korzystać z karuzel różnego rodzaju, uczyć się przez zabawę, doświadczać niecodziennych wrażeń! Do wyboru mają Wioskę Wikingów, Machinarium, Góralsko Dżunglę, Cyrk Luna i Dolinę Trzmiela.

Już niedługo dzień, na który czekają dzieci na całym świecie. Choć wypada w tygodniu, możemy zacząć świętować już w weekend. Jakie atrakcje przygotowano na Dzień Dziecka w Krakowie i całej Małopolsce?
Dzień Dziecka to świetna okazja, by spędzić rodzinnie czas na wycieczkach rowerowych! Podpowiadamy, gdzie wybrać się z dzieckiem na rower, by wycieczka była prawdziwą frajdą.
Działają już parki rozrywki! Energylandia na 1 czerwca przygotowuje huczne Kinder Party, a Zatorland grę terenową z nagrodami. Warto odwiedzić również Rabkoland czy Dinolandię.
Już 29.05.2021 zapraszamy wszystkich: najmłodszych, dorosłych i seniorów do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa APILANDIA w Kleczy Dolnej. Tego dnia dzieci wchodzą za darmo. Czekają ciekawe aktywności, upominki i słodkości.

Zbliża się wielkimi krokami zdecydowanie ulubiony dzień wszystkich dzieci - Dzień Dziecka!
Z tej okazji 6 czerwca Muzeum zaprasza na warsztaty ,,Drewniane ptaszki malowane".
Warsztaty zaczynają się od godz. 12.00.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

„Boginie” to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała. Czym jest Hades dla Demeter, bogini urodzaju i opiekunki pięknych narodzin? Czym jest Hades dla jej córki Kory, jedynej żywej wśród umarłych? Czym jest Hades dla Eurydyki nieustannie wyciąganej z zaświatów? Czym jest Hades dla Orfea, w mitologii sławnego poety i argonauty? Czym jest Hades dla Karen Carpenter? Czym i kim jest Hades współcześnie?